28 Eylül 2012 Cuma

ÖNEMLİ!!! TokSoPLazMa EnFeKSiyONu

Toksoplazma çiğ ya da az pişmiş yenen etlerden, evcil kedilerimizin bakımı esnasında kedi dışkısından yada iyi yıkanmamış sebze ve meyvelerden insana bulaşan bir enfeksiyondur. Herhangi bir aşısı olmayan bu enfeksiyonu hayatımızın herhangi bir döneminde geçirebiliriz fakat enfeksiyon eğer hamilelik sürecinde geçirilirse bebekte çeşitli kalıcı hasarlar oluşturabiliyor.

Bulaşma yolları düşünülürse toksoplazma sık geçirilen bir enfeksiyondur denebilir. Belirtileri çok belli olmadığından ve ya başka hastalıkların belirtileriyle karıştırılabileceğinden  çoğumuz bu enfeksiyonu geçirip geçirmediğimizi bilemeyiz. Özellikle evde kedi besleyenlerin bu enfeksiyonu geçirme olasılığı daha yüksektir.

Daha önce enfeksiyonu geçirmemiş anne adaylarının hamilelikte enfeksiyonu geçirme olasılığı çok düşüktür, % 1 diyebiliriz. Daha öncede geçirenlerin ise bu enfeksiyona bağışıklık kazandıkları kabul edilebilir.
Ben de kan testi yaptırmadan önce kesin geçirmişimdir bu enfeksiyonu diye düşünmüştüm, sonuçta hayvanları çok severim içli dışlıyımdır yani ama işler düşündüğüm gibi olmadı açıkçası. Maalesef hamilelik öncesinde geçirmemişim,  ve önümde nerden baksan Şubata kadar epey bir zamanım var ve dışarıda yemek yersem hep tedirgin oluyorum. Özellikle salata yememeye gayret ediyorum. %1 lik bir olasılık var ama risk alınmayacak kadarda önemli sonuçları var sonuçta.

Nedir bu riskler ?
- Düşüğe neden olabilir ki ben de zaten öyle bir tehlike söz konusu :(
- Bebekte şaşılığa,
- Körlüğe
- Beyin dokusunda kalıcı hasara yada zeka geriliğine,
- Gelişme geriliğine,
- Lenf bezi, karaciğer yada dalakta büyümeye sebep olabilir.

Nasıl önlem alabilirim?
Etleri iyi pişirerek yemeli;  meyve sebzelerin yıkanmasına önem vermeliyiz, hatta 5-10 dk kadar sirkeli suda bekletebiliriz. Anne adayları kedilerle yakın temasta bulunmamaları önemlidir. Özellikle evcil kedimizin dışarıda dolaşma alışkanlığı varsa. Sonuçta biz ne kadar temiz olsak ta, bu parazitler bir şekilde bize bulaşabilir.

Ha yok ben kan testi yaptırdım geçirmişim diyorsanız rahatsınız demektir. Dilediğiniz gibi yiyin için :) Çok şanslısınız. Ama tavsiyem emin olmanız eğer bebek sahibi olmayı planlıyorsanız bu testleri mutlaka yaptırın, hatta planlamıyorsanız da yaptırın :)

Hangi testi yaptırmalıyız acaba?
Toksoplazma IgG = Enfeksiyonun daha önceden geçirilip geçirilmediğini
Toksoplazma IgM = Enfeksiyon şuanda geçirilmekte mi onu gösterir.
Sonuçları zaten doktorunuz size açıklayacaktır.
Sevgiler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder